Arthur Salm m.fl. (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)
“The Viennese”, “The Carvete”, “The Venetian”, “The Richelieu”, “The Saxon”, “Claudius”, “Titus”, “The Guardsman”, “The Tuscany” og “The Florentine”. Diverse serveringsdele af rustfrit stål, bestående af 25 dele. Delvist stemplet. L. 7–35 cm. (25)
Bestående af:
The Carvete Set: 1 serveringsgaffel og 1 kniv med håndtag af palisander. Formgivet 1968. L. 22–25.
The Serrette & Cleaverette Frozen Food Cutting Set: 1 Kødsav og 1 kødøkse. Formgivet 1961. L. 24.
The Venetian: Et sæt lysestager (Komet). Formgivet 1965, produceret i Tyskland. H. 5.
The Richelieu Serving Set: 2 sæt serveringsskeer og gafler. Formgivet ca. 1964, producered i Australien. L. 35.
The Saxon: 1 serveringstang. Formgivet 1966, produceret i Japan. L. 25.
Claudius: 1 kniv. Formgivet 1962, produceret i Australien. L. 27.
1 kniv med håndtag af hjortegevir. Formgivet 1953. L. 25.
Titus: 1 kniv. Formgivet 1965. L. 28.
The Guardsman: 1 brevåbner med gravering. Formgivet i 1960'erne. L. 25.
The Tuscany: 6 knive med medfælgende Georg Jensen-stofpose. Formgivet 1962. L. 20.
The Florentine: 3 små møntskåle. Formgivet 1965. Diam. 14.
The Florentine: 1 stor møntskål. Formgivet 1965. Diam. 23.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 10. august 2021