Edvard Petersen (f. København 1841, d. sst. 1911)
En bondepige går igennem skoven med køerne. Sign. monogram. Olie på lærred. 46×71,5.
Én lille flænge (3 cm) i nederste højre hjørne. Enkelte retoucheringer. Rensning anbefales.