2435/927
Fritz Hansen design
Kommode af mahogni. Front med tre skuffer med cirkulære messinggreb. Model 1709. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1940'erne. H. 80. B. 90. D. 45.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, side 22
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder.
Moderne kunst og design (udskudt), 28. august 2024
Vurdering
Hammerslag