Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
To fritstående borde af Rio-palisander med stel af sortlakeret metal og top af vinrødt ruskind og brunt skind samt disk modul af palisander med tre rum og udtræksbakker af bøg, top med vinrødt ruskind. Borde H. 94. L. 87. B. 87. Diskmodul H. 14,5. L. 174. B. 65. (3)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, hæfte 3–4, 33. årgang 1960, afb. s. 74–77.
CITES certifikat medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere større og mindre ridser og mærker. Borehuller. Falmet. Manglende dele.
Moderne kunst og design, 7. april 2015