Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med orange uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen i 2007.
Stemplet under fod: Fritz Hansen nr. 5227302APRA.
Label mrk. Republic of Fritz Hansen. Design Arne Jacobsen. Made in Denmark 2007.
Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor primært på fod. Enkelte pletter på betræk.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016