Valdemar Engelhardt (f. 1860, d. 1915)
Lågkrukke af porcelæn dekoreret med okkerbrun, mørkebrun og blå krystalglasur. Glasur på krukkens øverste del samt låg med gråhvide fragmenter. Sign. monogram 2, 172. Kgl. P. H. 21.
Proveniens: Arnold Krogs private samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020