2008/662
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Et par armstole af senere sortlakeret træ. Sæde med flettet papirgarn. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført og mærket hos Carl Hansen & søn.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uoriginal bemaling. Maling på flet. Let løse samlinger.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud