August Friedrich Rauscher (f. Coburg 1754, d. sst. 1808)
To bjerglandskaber med floder. En sign. A. F. Rauscher pinx. 1794. En usigneret. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 47×68 og 69×48. (2).
Proveniens: I den samme families ejes siden begyndelsen af 1900-tallet.
Enkelte mindre misfarvninger og retoucheringer. Undersøgt i ramme.
Malerier, 15. september 2020