1951/371
Samling almue køkkentøj, bestående af gærkrans, peberkugle, grødfad, tallerkener, kaffemølle af træ m.m. samt diverse dele bestik af træ, horn og stål. 19. årh. Grødfad L. 42. B. 40. Kaffemølle H. 27. L. 18. B. 18. (15)
Kaffemølle loddet ved messingmontering. Ormehuller. Revner i træet. Bestik med rust. Horn udtørret. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag