2422/888
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Rund vase af stentøj modelleret med mande- og kvindeansigt i relief samt to små hanke. Dekoreret med okseblodsglasur med turkisgrønne elementer. Sign. Jais, 20248. Kgl. P. Bund med papiretiket fra Royal Copenhagen. H. 20,5.
Almindelig brugspatina.
Vurdering
Hammerslag
10 bud
327644 | ||
922832 | ||
327644 | ||
922832 | ||
327644 | ||
922832 | ||
327644 | ||
922832 | ||
327644 | ||
922832 |