1539/​1000

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg af massiv mahogni bestående af skab med fire skuffer og dyb bogkasse med tilhørende sokler, to bogkasser to 2/3 bogkasser samt to 1/3 bogkasser. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. Skab og dyb bogkasse: H./B. 76. D. 36. To bogkasser: H./B. 76 D. 27,5. To 2/3 bogkasser: H. 76. B. 50,5. D. 27,5. To 1/3 bogkasser: H. 76. B. 25,5. D. 27,5. (10)

En nøgle medfølger.

Brugspatina, herunder ridser, mærker og kanter med nogle malingrester. Bagklædninger og bagkanter med udskårne huller. Skab med ekstra montering på bagside.

Moderne kunst og design, 22. september 2015

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK