Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af massiv mahogni bestående af skab med fire skuffer og dyb bogkasse med tilhørende sokler, to bogkasser to 2/3 bogkasser samt to 1/3 bogkasser. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen snedkerier. Skab og dyb bogkasse: H./B. 76. D. 36. To bogkasser: H./B. 76 D. 27,5. To 2/3 bogkasser: H. 76. B. 50,5. D. 27,5. To 1/3 bogkasser: H. 76. B. 25,5. D. 27,5. (10)
En nøgle medfølger.
Brugspatina, herunder ridser, mærker og kanter med nogle malingrester. Bagklædninger og bagkanter med udskårne huller. Skab med ekstra montering på bagside.
Moderne kunst og design, 22. september 2015