2446/758
Frits Henningsen, tilskrevet (f. 1889, d. 1965)
Sofabord af udskåret eg, opsat på cabriole ben. Svungen top med kehlet kant. Udført ca. 1940, antageligt hos snedkermester Frits Henningsen. H. 54. L. 133. B. 38–55.
Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak. Nogle gabende samlinger.
Vurdering