869/​151

Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)

Et kvindeligt og et mandligt modelstudie. Usignerede. Mand dat. Dec. 85. Kul på papir monterede i passepartout. Bladstørrelser 62×48 og 61×47 cm. Uindrammede. (2).

Sammen med maleren Agnes Slott-Møller etablerede Marie Krøyer i 1885 “Den lille Malerskole” for kvinder. Her kunne de kvindelige studerende tegne efter nøgenmodel og deles om udgifterne til lokaler og modeller. Det mandlige modelstudie er udført på “Den lille Malerskole”.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK