Andrei Afanasevich Jegorov (f. Tallin 1878, d. 1954, russisk maler)
Trojkakørsel ved vintertide. Sign. A. Jegorov. Gouache på papir. Lysmål 34×46.
Proveniens: Dansk privateje i tre generationer fra årene omkring 1. verdenskrig og til idag.
Undersøgt i ramme. Minimale fugtskjolder.
Russisk tema, 13. juni 2019