Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af massiv eg, sæde udspændt med brunt patineret skind. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad.
Litteratur: Mobilia, 1957.
Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tørt skind med overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
13 bud