1517/1516
“Flora Danica”. Tresidet fad af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med blomster. Nr. 3509. L. 26. Samt brevkniv af forgyldt sterlingsølv med skaft af porcelæn, dekoreret med blomst. Kgl. P. og A. Michelsen. L. 24. (2)
Convallaria majalis L.
Brevkniv med reparation og hårrevne på skaft, blad med ridser og slitage på forgyldning.
Varia, 23. april 2015
Vurdering
Hammerslag