893/278
Signeret Mahmood Jabarzadeh Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign på bund med jagtscenerier, arabesker og fuglemotiver omgivet af bred hovedbort bestående af kartoucher med persiske inskriptioner/digte. Hjørne af inder bi-bort med signatur: Mahmood Jabarzadeh Tabriz. 20. årh.s begyndelse. 413×328.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag