Beate Andersen (f. København 1942)
“Vandbilled”. Vægrelief af stentøj dekoreret med gråblå og hvide glasurer. Sign. B, 03. Monteret i sortbemalet ramme af træ. Bagside af ramme med titel, signeret Beate 2003. Unik. Ramme: H./B. 31,8. D. 3,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Ramme med mellemrum ved samlinger. Lille afslag/hak på keramisk reliefs kant.
Moderne kunst og design, 20. august 2024