2040/562
Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944, 1945–1951 samt efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 637 g. (37)
Bestående af: 6 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 6 kaffeskeer, 6 mokkaskeer, 6 kagegafler, 2 smørknive, 1 babyske, 1 nøddeknækker, 1 pålægsgaffel L. 16,5., 2 saltskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nøddeknækker mangler oxidering.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud