Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Unika mokkaservice med af 18 karat guld med graveret spejlmonogram. Bestående af mokkakande, sukkerskål med sukkerske og flødekande samt 10 mokkaskeer. Mokkakande med hank af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1958. Samlet vægt inkl. elfenbenshank 973 g. H. 4,5–17,5. (14)
Specialfremstillet.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 3. december 2019