905/​389

Vladimir Lukich Borovikovsky eller skole (f. Mirgorod 1757, d. Skt. Petersborg 1825)

Portræt af den russiske forfatter, oplysningsmand og frimurer Alexander Feodorovich Labzin (1766–1825). Usigneret. Olie på træ. 21×17.

Alexander Feodorovich Labzin var en ledende person i den russiske oplysningstid, og han grundlagde også en indflydelsesrig frimurerloge i St. Petersborg. Han modtog populær hos Zar Paul I af Rusland og hans søn, Zar Alexander I af Rusland, men blev dog forvist i 1822 til Ulyanovsk, hvor han døde tre år senere.

Der findes fire varianter af dette portræt i forskellig kvalitet, alle registreret som malet af Borovikovsky. Labzins ansigt og overkrop er ens, men ellers indeholder portrætterne varierende elementer, der bruges forskelligt i malerierne. F.eks. er Labzins hænder er placeret anderledes, og han holder enten en bog eller en passer i hånden, eller passen er placeret på en bog på bordet. I det ene portræt holder han også et forstørrelsesglas i den anden hånd. Til venstre ses skiftevis en hat med sølvkniplinger, en buste på et bord eller en figur på en søjle. Til højre ses skiftevis det runde eller firkantede ryglæn på Labzins stol med eller uden bøger oppe bagved. Portrætterne er i forskellige størrelser, på forskellige medier, men dateret inden for samme årrække.

Tretyakov Galleriet ejer tre portrætter: 1. Dateret 1805, olie på zink, 14×11,5 cm., oval. 2. Dateret 1805–1809, olie på malepap, 19,6×14,7 cm., oval i rektangel. 3. Dateret efter 1816, olie på lærred, 75,5×62 cm., rektangulær.

Eremitagemuseet ejer det fjerde portræt: 4. Dateret c. 1809, olie på lærred, 74,8×61 cm., rektangulær.

Sammenlignet med de fire ovennævnte, må dette nærværende portræt betragtes som et selvstændigt værk og en femte variant. I dette portræt holder Labzin en passer i hånden, og et forstørrelsesglas ligger på en bog. Til venstre ses en buste på et bord med bøger. I nederste højre hjørne er en figur og ovenover ses det runde ryglæn på Labzins stol. Endelig er der draperet stof i øverste højre baggrund.

Proveniens: Norsk privateje. Ejerskabet før er ukendt.

Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK