1947/666
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 40”. Tre indskudsborde med stel af massiv eg, plader af fineret teak. formgivet 1953. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 45–48. L. 40–52. B. 29–34. (3)
Litteratur. “Dansk Kunsthåndværk” nr. 6, 1953, på annonceside.
Andreas Tuck Katalog 1959.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Minimale afslag på sarg ved samling. (se foto)
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud