1921/935
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-pers. sofa med ben af teak. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret brunt skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 158. D. 81.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ryg hynder med krakeleringer, heraf én med hul. Side med hul. Skind med trykmærker.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag