Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Tre fade samt en vase af stentøj. Dekoreret med hhv. brun, blå og grøn glasur. Gønglaseret fad sign. E.St.N. Alle fade stemplet 66, hhv. 0, I og II, Saxbo Denmark. Udført 1937–1949, 1950–1968. H. 2,2–4,4. Diam. 10,8. - 23,5. Vase med vertikale indridsninger i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. Stemplet monogram VP, samt udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 7223. H. 11,2. (4)
Brunglaseret fad med et minimalt afslag i glasuren på øverste kant/fane. Blåglaseret fad med nogle afslag langs kanter samt nogle overfladeridser.
Moderne kunst og design, 19. marts 2019