2049/153
To danske bægre af sølv, det ene graveret med tre bladvingetter i kartouche. Mester Bendix Christensen, København 1771 og Bernt Christopher Kelberlade, København 1765. Vægt 198 g. H. 8 og 8,5 cm. (2)
Proveniens: Dansk privat samling.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Auktion
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
7 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||