C. Gandini (, 20. årh.s midte)
Miniatureportræt af Christian X. Sign. C. Gandini Genova [1]941. Gouache på ben eller papir. Lysmål diam. 5,5. I ramme af sølv, graveret “S. M. CX di Danimarca”, samt det danske kongevåben. H. 11,5.
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Undersøgt i ramme. Minimal aldersslitage.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018