1850/​8628

C. Gandini (, 20. årh.s midte)

Miniatureportræt af Christian X. Sign. C. Gandini Genova [1]941. Gouache på ben eller papir. Lysmål diam. 5,5. I ramme af sølv, graveret “S. M. CX di Danimarca”, samt det danske kongevåben. H. 11,5.

Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Undersøgt i ramme. Minimal aldersslitage.

H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK