Morten Thrane Brünnich (f. København 1805, d. Skt. Petersborg 1861)
Russisk interiør med en fornem russerinde kvinde i hvid silkekjole stående ved et flygel. Sign. M. Brünnich 1851. Olie på lærred. Oval. 60×48.
Morten Thrane Brünnich var født i Denmark og uddannet fra Det Danske Kunstakademi i København, hvor han blev portrætmaler. I de tidligere 1840'erne emigrerede han til Rusland, hvor han fik mulighed for at skabe sig en større karriere. Her malede han for det højere russiske borgerskab og den russiske adel. Ikke mindst malede han også for det kejserlige russiske familie, bl.a. et portræt af Storfyrst Mikhail Pavlovich af Ruslands tre børn (1843). Flere af hans russiske portrætter er ejet af Eremitage Museet i Skt. Petersborg.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 458, 1984 nr. 42.
Dubleret, med retoucheringer, nogle krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
26 bud