2427/​714

Helge Holmskov (f. Sakskøbing 1912, d. Dragstrup 1982)

Pige i blæsevejr. Usigneret. Brændt rødler. Monteret på plade af fyrretræ. H. 38.

Proveniens: Hidrørende fra kunstnerens familie.

Antageligt forstudie til skulpturen “Pige i blæst”, som Helge Holmskov udførte til Scandia, Randers, i anledning af togfabrikkens 100-årsjubilæum i 1961.

Reparationer ved begge ankler. Mindre revner på forsiden af kjolen.

I Aarhus
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?