1921/929
Willem Leendert van Dijk (f. Westmaas 1915, d. 1990)
“A. Chegada da Jangada (Ceará)”. Fiskerbåden trækkes i land. Sign. Wilh. L. van Dijk, på bagsiden Brasil 1963. Olie på lærred. 54×65.
Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag