2008/348
Opsats, bonbonniere, bæger samt fire større og mindre skåle af delvis hammerslået sølv. Udført hos Evald Nielsen sasmt P. Hertz m.fl. Danmark samt Italien, 20. årh. Vægt ekskl. glasindsats ca. 918 gr. H. 2–11,5. Diam. 7–12,5. Opsats L. 21,5. (7)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bonbonniere graveret på side. Hertz skål graveret under bunden. Glasindsats med mindre kanthak. Mindre trykmærker. Bæger med mindre ujævheder på kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud