1240/​731

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

To vaser af porcelæn dekoreret med hhv. brun/sort glasur og brun/mørkeblå glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Lille vase 22461. H. hhv. 17. og 28. (2)

Almindelig brugsslitage. Stor vase: 3. sortering.

Moderne kunst og design, 2. oktober 2012

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK