Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Bedsteforældrene”. Lars Gaihede med sin kone og barnebarn. Sign. monogram 1875. Olie på lærred. 59×44.
Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 51.
Udstillet: Antagelig udstillet på Decemberudstillingen 1875 med titlen “Bedsteforældrene”.
Proveniens: Kunsthallen auktion 225, 1957 nr. 225 (Egil Christensen).
Malerier og tegninger, 21. september 2021