Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Skovparti. Sign. P. M. 1882. På bagsiden af lærredet en dedikation “Til Otto med hilsen Mønsted”. Olie på lærred. 22 × 34.
Mindre afskalninger og minimale krakeleringer. Lærred bør strammes op. Områder med pastose farvelag. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020