2411/​103

Christine Løvmand (f. København 1803, d. sst. 1872)

“En Hare og Fuglevildt”. Sign. C. Løvmand 1830. Olie på lærred. 50×57.

Christine Løvmand modtog undervisning af blomstermaleren J. L. Camradt (1779–1849) og i perioden 1831–1834 fik hun privatundervisning af C. W. Eckersberg. Dette var længe før Kunstakademiet i 1888 begyndte at tage imod kvindelige elever, så undervisningen foregik om søndagen, ligesom der ikke var mulighed for at male efter nøgenmodel. Hendes værker er som oftest opstillinger med frugter og blomster og indimellem kostbare genstande.

Løvmand forsørgede efter sin fars tidlige død i sig selv ved salg af sin kunst - og ved at undervise unge kvinder i tegning og maleri. Blandt hendes elever var Johanne Louise Heiberg, og også Løvmands kusine, kunstneren Eleonore Tscherning, hvis værker også er at se på denne auktion. Løvmand foretog en studierejse til Tyskland i 1842 og en mindre studietur til Paris i 1847.

Hun udstillede med enkelte undtagelser løbende på Charlottenborg fra 1827 til 1872 og solgte i perioden 1827–1844 ni værker til Den Kongelige Malerisamling. Desuden blev Løvmands værker efter hendes død udstillet på Den nordiske Industri- og Konstudstilling i Kjøbenhavn 1872, Kvindernes Udstilling 1895 og Kvindelige Kunstneres retrospektive Udstilling 1920 og senere på flere udstillinger i 1980'erne på Statens Museum for Kunst og på Kunstforeningen, København.

Udstillet: Charlottenborg 1830, nr. 145.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 323, 1974 nr. 354 - her dog fejlagtigt registreret som Elisabeth Løvmand.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

14 bud

17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK