2348/​822

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Cresco”. Fritstående reolsystem af palisander, bestående af to kommoder med fem skuffer, fire bogkasser, 16 flytbare hylder samt to sokler. Udført hos France & Søn, 1960–1970'erne. H. 140. B. 300. D. 31/46,5. (24)

Litteratur: Mobilia nr. 131–32, 1966.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Nogle finérskader. Nøgler medfølger.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK