1844/1675
Bemalet blæsebælg af udskåret træ og skind, dekoreret med maskeroner, blomsterguirlander og ornamentik. Renæssance form. Ca. 1900. L. 60.
Skind med krakeleringer og kraftig slitage. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afslag ved hul til ophæng.
Varia, 2. november 2018
Vurdering
Hammerslag