2021/786
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Mexico”. Fritstående tre-pers. sofa med ben af bøg, betrukket med dybthæftet (defekt) brunt skind. Udført hos Norell Møbler, Sverige. H. 73. L. 195. D. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med defekter.
Moderne kunst og design, 19. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
42 bud