Morten Jepsen (f. Strandby 1826, d. Højris 1903)
Udsigt til Colosseum. Sign. monogram Roma 1866. Olie på lærred monteret på malepap. 21×23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 537, 1990 nr. 316.
Mindre krakeleringer og minimale afskalninger.