2041/45
Wucai dekoreret vase, af porcelæn dekoreret i farver med drage der jagter den brændende perle. Halsrand med Jiajing mærke, men 20. årh. H. 22 cm.
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
emaljefarve mangler på overfladen
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud