2003/​875 Dansk snedkermester: Et par stole med stel af bejdset eg. Sæde og ryg med messingsømbeslået patineret nigerskind. (2)

Be­skriv­el­se

Et par stole med stel af bejdset eg. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået patineret nigerskind. (2)

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og flere hak. Tørt skind med flere krakeleringer og noget smuds.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

2.000 kr.