2003/​875

Dansk snedkermester

Et par stole med stel af bejdset eg. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået patineret nigerskind. (2)

Fremstår med brugsslitage, herunder ridser, mærker og flere hak. Tørt skind med flere krakeleringer og noget smuds.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK