Tage Mellerup (f. Vorup v. Randers 1911, d. Gentofte 1988)
“Kontrasternes Sammenspil”, ca. 1940. Sign. TM; sign. på etiket samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 53×50.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, København, (udateret label på bagsiden).
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021