908/​647

Yuichi Hirako (f. 1982, lives and works in Tokyo)

“Memories of My Garden/Instruction”. Sign. på bagsiden monogram 2011 og med titel. Akryl på lærred. 160×160. Uindrammet.

Proveniens: Galleri Christoffer Egelund, København. Erhvervet her af den nuværende ejer.

Hirako har udstillet et antal af gange ved Galleri Christoffer Egelund i København. Hirako er repræsenteret på en række internationale anerkendte museer og har ligeledes modtaget et antal priser gennem de sidste år. I Hirakos maleriske eventyrverdener opløses menneskelige skikkelser i et altomsluttende skov- og naturkosmos. Her udviskes hierarkier mellem menneske og natur, og der opstår i stedet nye hybride universer. Et eksempel herpå ses ligeledes i den gennemgående figur i Hirakos værker: En menneskelig skikkelse, med et trælignende ansigt, der også er at finde i de to udbudte værker.

Hirakos malerier viser ikke blot mødet mellem naturens kræfter og den menneskelige natur, men billedliggør ligeledes Vestlige og Østlige natur- og kultursyn. Hirako undersøger menneskets idealer for- og ideer om det kultiverede og det vilde, og lader beskueren møde naturen på ny.

Moderne malerier og skulpturer, 14. juni 2022

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

850.000 DKK