12027/117
Delft lågkrukke af fajance, kanneleret korpus, dekoreret i underglasur blå med blomster i felter og design. Lågknop i form af en løve. 18. årh. H. 53.
Krukken har et afslag på halsen og et lille glasurafslag på lågkanten (se fotos.)
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud