Dansk maler, 19 årh.
Portræt af en ung kvinde med guldøreringe og kjole prydet med sløjfer og en stor blå broche. Usigneret. Bly, gouache og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21,5×16,5.
Papiret er let gulnet. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024