Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
Fløjtespillende hyrde. Usigneret. Blyant og vandfarve på lærred. 25×19.
Proveniens: ABR auktion 212, 1967 nr. 118.
Behov for let overfladerensning.