2125/​515

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Rund gulvvase af chamottestentøj, dekoreret med gråbrun glasur og indridset med felter i relief dekoreret med mørkeblå glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 32. Diam. 32.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 22. juni 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK