2125/515
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Rund gulvvase af chamottestentøj, dekoreret med gråbrun glasur og indridset med felter i relief dekoreret med mørkeblå glasur. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 32. Diam. 32.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag