2110/​550

Dansk snedkermester

Overpolstret tre-personers sofa i svungen form med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst mønstret møbelstof. 1930–40'erne. L. 210.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Slidt møbelsnor.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

12.000 DKK