2110/550
Dansk snedkermester
Overpolstret tre-personers sofa i svungen form med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst mønstret møbelstof. 1930–40'erne. L. 210.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Slidt møbelsnor.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag