1946/907
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Væghængt vitrineskab af eg, front med to skydelåger, bag hvilke hylder. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 59. B. 134,5. D. 36.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle vandskjolder.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag