1946/​907

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Øresund”. Væghængt vitrineskab af eg, front med to skydelåger, bag hvilke hylder. Udført hos Karl Andersson & Söner. H. 59. B. 134,5. D. 36.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle vandskjolder.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK