2141/​832

Joe Colombo (f. Italien 1930, d. 1971)

“Alogena”. Gulvlampe med stamme af forkromet stål, hvidlakeret fod og justérbar hvidlakeret skærm. Designet 1970. Udført og mærket hos Oluce, Italien. H. 203.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Stamme med mindre skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 12. oktober 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK