Samling etuier, tændstikæsker og balkortholdere af sølv, skildpaddeskjold, tin og musling, bestående af par balkortholdere samt visitkortholder af skildpaddeskjold, tændstikæske af sølv, London 1885, dansekort af sølv, Birmingham, 1891, snusdåse af tin, samt to tændstikæsker af muslingeskal. 19. årh. H. 5–10,5. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere med brud, afslag og revner.
Varia, 25. maj 2017
16 bud